Co może zrobić windykator, a co komornik?

Komornik a windykator

Różnica między komornikiem a windykatorem

Teoretycznie każdemu z nas może przydarzyć się trudna życiowa sytuacja, w której zaciągniemy długi, jednak nie będziemy w stanie ich regularnie spłacać. W wielu przypadkach możemy liczyć na wyrozumiałość wierzycieli, których oczywistym interesem jest możliwie jak najszybsze odzyskanie pieniędzy. Banki i inne instytucje zazwyczaj są skłonne do renegocjacji warunków spłaty i znalezienia satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

Niestety nie jest to regułą i sprawy dłużników bywają przekazywane do firm windykacyjnych lub egzekucji komorniczej. Jakie są wówczas prawa dłużnika? Czego nie może wedle prawa zrobić windykator? Czy istnieją pożyczki dla osób zadłużonych z komornikiem u progu mieszkania?

Jakie są uprawnienia windykatora?

Komornik a windykator
Różnica między komornikiem a windykatorem

Zadaniem windykatora jest osiągniecie porozumienia w kwestii warunków spłaty zadłużenia. Zwykle osoby pełniące tę funkcję doskonale zdają sobie sprawę, że zwłoka w spłacie pożyczonych pieniędzy nie wynika ze złych intencji, lecz skomplikowanej sytuacji klienta. Dlatego prezentują elastyczną, otwartą postawę i są skłonni do dużych ustępstw, byle tylko klient odzyskał zadowalającą płynność finansową i zaczął regularnie spłacać dług.

W świetle prawa windykator może więc kontaktować się z klientem za pośrednictwem telefonu, SMS-ów lub wiadomości e-mail, czy też tradycyjnej poczty. Oprócz tego istnieje jeszcze groźba skierownia sprawy do sądu lub umieszczenia wpisu na temat dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów, co w praktyce blokuje możliwość uzyskania kredytu lub skorzystania z niektórych produktów finansowych oferowanych przez banki.

Niestety zdarza się, że windykatorzy nadużywają swoich możliwości. Praktyki takie, jak straszenie konfiskatą majątku, informowanie rodziny lub pracodawcy o sytuacji finansowej dłużnika, czy też groźba sprawdzenia stanu jego konta są bezprawne. Co więcej, jeśli mają miejsce, dłużnik ma prawo złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego, przed którą odpowiadają firmy windykacyjne lub zgłoszenie sprawy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za stosowanie zabronionych praktyk windykator może zostać ukarany, warto zatem znać swoje prawa.

Egzekucja komornicza

Zdecydowanie poważniejszą sprawą jest oddanie długu do egzekucji komorniczej, ponieważ uprawnienia komornika sięgają znacznie dalej, łącznie z zajęciem rachunku bankowego należącego do dłużnika, części jego comiesięcznego wynagrodzenia, a także majątku. Od 2016 roku komornicy mają możliwość zajmowania środków finansowych konsumenta drogą elektroniczną co przyspiesza egzekucję.

Jednak również ich praca jest ściśle nadzorowana przez ustawy. Komornik nie ma na przykład prawa wykonywania czynności egzekucyjnych w dni robocze i soboty poza godzinami 7-21 oraz w niedziele i święta. Ponadto wszelkie szkody wyrządzone przez komornika w ramach działania egzekucyjnego lub zaniechania muszą zostać przez niego naprawione. Za wszelkie zaniechania komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, więc w razie postępowania egzekucyjnego warto dobrze rozeznać się w ograniczeniach prawnych dotyczących pracy komorników.

Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem

Pożyczka dla osób zadłużonych z komornikiem prowadzącym postępowanie egzekucyjne, bywa jedynym wyjściem na wybrnięcie z sytuacji. Warto z niej skorzystać, aby uniknąć stresu związanego z postępowaniem. Oczywiście osoby, przeciw którym toczy się egzekucja nie mogą liczyć na kredyt bankowy, jednak firmy pozabankowe pomagają klientom również w trudnych sytuacjach. Jeśli toczy się przeciw Tobie proces windykacji długu lub postępowanie komornicze, a wiesz, że wkrótce będziesz mógł liczyć na przypływ gotówki, skorzystaj z oferty firma takich jak Epeer czy Moni365. Doskonały rozwiązaniem może być także pożyczka na 500 plus ze złą historią kredytową oraz komornikiem.