5 pomysłów na domowe oszczędności

Oszczędzanie w praktyce

Jak oszczędzać w dzisiejszych czasach?

Większość Polaków nie posiada oszczędności, żyjąc „od pierwszego, do pierwszego”. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są relatywnie niskie zarobki, zwłaszcza w odniesieniu do cen. Jednak wysokość wynagrodzeń to nie jedyny czynnik determinujący nasz comiesięczny budżet. Niejednokrotnie zdarza się, że jego znaczną część pokrywają wydatki, które wbrew pozorom nie są niezbędne. W dodatku jednorazowa inwestycja w dom lub mieszkanie potrafi sprawić, że nasze rachunki trwale ulegną obniżeniu, a koszty związane z inwestycją zwrócą się bardzo szybko. Dziś przedstawiamy 5 sprawdzonych sposób na domowe oszczędności.

Oszczędzaj energię elektryczną

Oszczędzanie w praktyce
Jak oszczędzać w dzisiejszych czasach?

Dużą część domowego budżetu pochłaniają opłaty związane z energią elektryczną. Telewizor, lodówka, pralka, zmywarka, kuchenka z elektrycznym piekarnikiem – trudno obejść się bez tych urządzeń. Jednak warto policzyć jak wiele energii zużywają obecnie i ile możesz zaoszczędzić wymieniając je na urządzenia energooszczędne. To samo tyczy się zresztą oświetlenia mieszkania – zdecydowanie warto postawić na energooszczędne żarówki. Oczywiście inwestycja w nowe wyposażenie domu wiąże się z kosztami, jednak jeśli okażę się, że za prąd będziemy płacić dwukrotnie mniej, bardzo szybko się ona zwróci. Gdy inwestycja ma przynieść oszczędności warto przeprowadzić ją niezwłocznie, również z pomocą korzystnej szybkiej pożyczki przez internet.

Osobna sprawa to dobre praktyki związane z oszczędnością energii. Światło nie musi przecież palić się w pomieszczeniach, w których akurat nikt nie przebywa. W ten sposób możemy również zmniejszyć zużycie wody odkręcając kran na mniejszy strumień i całkowicie zakręcając podczas mycia zębów. Wiele osób wciąż o tym zapomina i niepotrzebnie przepłaca.

Domowe posiłki

Praca poza domem zwykle wymusza również odżywianie się poza nim. Jednorazowy wydatek przeznaczony na pizzę zamówioną do miejsca pracy, szybki wypad na lunch, czy też skorzystanie z cateringu w miejscu pracy wydaje się skromny. Większość z nas zapomina jednak o tym, że odżywia się w ten sposób praktycznie codziennie i w efekcie na posiłki w pracy wydajemy po kilkaset złotych miesięcznie. Przecież dzień wcześniej w domu możesz przygotować tańszy, zdrowszy, a w dodatku smaczniejszy posiłek.

Racjonalizuj zakupy

Skoro już mowa o jedzeniu… Jak często zdarza Ci się opróżniać lodówkę z przeterminowanych produktów, które niestety lądują w koszu na śmieci? W skali miesiąca niepotrzebne zakupy to naprawdę spora część budżetu, często nawet kilkaset złotych. Kupuj na zapas w korzystnej cenie tylko takie produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia. Świeże owoce i warzywa, gotowe dania i półprodukty kupuj tylko w ramach zapotrzebowania, na przykład wracając z pracy lub dokładnie zaplanuj zakupy na cały tydzień tak, by nic się nie zmarnowało.

Korzystaj z promocji i rabatów

Często kupujemy pod wpływem impulsu, co jest stanowczym błędem. Przemyślane zakupy odzieży, elektroniki poparte porównaniem wielu cen i ofert generują spore oszczędności. Dokładnie analizuj poszczególne oferty, korzystaj z promocji, przecen i kuponów rabatowych. Poświęć trochę czasu na ich znalezienie – ofert jest mnóstwo, a korzystając z nich szybko zauważysz jak bardzo się to opłaca.

Podpisuj korzystne umowy

Na rynku istnieje wiele sieci telefonii komórkowej, dostawców pakietów telewizyjnych i internetu. W efekcie firmy są zmuszone konkurować o klientów, a Ty możesz z tego skorzystać. Kupując wszystkie usługi u jednego dostawcy możesz obniżyć koszty usług nawet o połowę i dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj również, że gdy umowa dobiega końca, to Ty masz silniejszą pozycję negocjacyjną i należą Ci się dodatkowe korzyści związane z podpisaniem nowej umowy. Negocjując z pewnością ugrasz coś ekstra, ponieważ zwłaszcza firmy z branży telekomunikacyjnej są obecnie bardzo wyczulone na punkcie utrzymywania klientów.